Враца


КУЛАТА: ЧИТАЛИЩНО ДЕЛО


Категория : Откак се е село заселило
photo

КУЛАТА: ЧИТАЛИЩНО ДЕЛО

В края на ХVІІІ и началото ва ХІХ век , българският народ, окован във веригите на двойно робство – под властта на турските феодали и гръцките фанариоти, напряга сили и повежда борба за духовно и политическо освобождение. Тази борба е съдържание и смисъл на най-светлата епоха в нашата история – епохата на Възраждането.
            Развитието на стопанския живот (земеделие, занаяти, манифактура и търговия) през тази епоха довеждат до разлагане на старите феодални отношения в града и селото. Оформя се новата класа на занаятчии и търговци, които заедно с учителите стават двигател на нашето ранно културно и политическо възраждане.
           Наред с училището и църквата, значителна роля в това динамично време се пада на читалището. То се появява през шестдесетте години на ХІХ век като масова културно-просветна организация – средище за знания на възрастни и деца. То е самобитна рожба на упорита, всеотдайна и будна инициатива на нашите деди за повече просвета и по-висока култура. Читалищата бележат пътя на вярна и безкористна служба на народа. Те откриват библиотеки, организират колективни четения на книги, провеждат курсове за ограмотяване, подпомагат материално бедни, даровити деца да завършат своето образование, уреждат сказки по стопански, обществени и културни въпроси, организират любителски театрални трупи и хорове – развиват самодейността по села и градове. Особени грижи се полагат за разпространението на българската книга.
            Читалищните дейци работят на обществени начала, без възнаграждения – много често при тежки и неблагоприятни условия. За своя чист, безкористен труд и патриотизъм те получават любовта, доверието и признателността на българския народ.
            Първите народни читалища са открити през 1856 в гр. Свищов от Емил Васкидович – родом от Мелник, в гр. Лом от Кръстю Ст. Пишурка – роден във Враца и в гр. Шумен – от Сава Доброплодни от Сливен. И тримата основоположници на читалищното дело у нас са известни учители и възрожденски дейци.
 
 
Народно читалище „Отец Паисий” с. Кулата
 
„Читалището в с. Кулата е образувано през 1928 година от младежите Никола Иванов Димитров, Тодор М. Йончев, Христо Кръстев Каменов, Марин Каменов Симеонов и Георги П. Ангелов”- така започва Летописната книга. Те са връстници и току-що са се уволнили от казармата. Събират около себе си някои възрастни и младежи – Цено Йотов Иванов, Тодор М. Попарков и др., и през м. ноември същата година правят Учредително събрание за образуване на читалище в селото. В ръководство му са избрани:
  • за Читалищен съвет:
Никола Иванов Димитров – председател
Тодор М. Йончев – секретар
Георги Йорданов Мончов – касиер
  • Членове
Цено Йотов Иванов
Тодор М. Попарков
  • за Ревизионна комисия:
Георги П. Ангелов - председател
Марин Каменов Симеонов
Никола Митов Павлов
Така избраните органи за организиране дейността на читалището са представени в Окръжния читалищен съюз Враца за регистрация. Навярно там са забелязали някаква нередност, защото ОЧС отказва регистрацията. Макар и още неодобрени от по-висшия орган, то развива огромна дейност: провеждат се седенки с младежите в училището, където колективно се четат книги. През м. декември с.г. изнасят пиесата „Когато виното говори”, а през януари 1929 – „Долу мъжете”. Тези представления имат голям успех и училищните стаи не могат да поберат публиката. Събират се средства по най-различни начини – членски внос, дарения, вечеринки, томболи и други.    
            „За дейността на читалището бяха необходими средства, – продължава писанието в Летописната книга – затова ние ходехме в града при разни търговци и бакали за дарения и въпреки, че някъде оставахме огорчени, се намираха и добродетелни хора, които ни даваха по някой лев, който внасяхме в касата на  читалището или предмети за томболата”.
          Нерегистрираното читалище действа до 1931 година, когато за учител в Кулата е назначен Георги Атанасов Тодоров. Той се настанява на квартира в селото и веднага активно се включва в читалищната дейност. За кратко време успява да подготви документацията за ОЧС и читалището е регистрирано  през м. декември същата година. Даскал Георги става и библиотекар, а библиотеката също се намира в училището. Първото ръководство след „узаконяването”, ако може да се каже така е в състав:
            Тодор Митов Йончев – председател
            Георги Атанасов Тодоров – секретар
            Георги Йорданов – член  
На същото събрание се взема решение читалищната дейност да се извършва в читалището, както между впрочем е било дотогава. Освен четенето на книги, библиотекарят Атанасов въвежда и изнасянето на лекции с различна тематика, като се канят и лектори от града. През зимите на 1933, 1934 и1935 години, се изнасят по три-четири пиеси.
По това време младежите правят дървени пейки за сядане и подвижна сцена.  На страниците на в-к „Читалищно дело” – издаван във Враца е поместено съобщение през 1940 година: „Малкото, съседно на Враца с. Кулата проявява жива културна деятелност. Народният университет при читалището работи неуморно. Като лектори са ангажирани – народният представител г-н Петър Дограмаджиев, Иван Тричков – художник, Георги Н. Тодоров, Георги Икономов, Мара Андреева, Н. Монев – член на Върховния читалищен съюз и други. „Читалището работи добре дълги години. За съжаление не открихме информация за работата му от `1948  до 1958 година.
          Отново в Летописната книга четем, че през м. декември 1958 година на Общо събрание е избран Читалищен съвет от седем души:
            Борис Д. Богданов – председател
            Еленка Лефтерова – секретар –библиотекар
            Костадина Данчева – отговорник за вокалната група
            Цветана Митова – отговорник за театралната самодейност
и членове – Ангел Иванов Цеков, Теменужка Ангелова и Петър Димитров Цурин.
Контролната комисия е в състав:
            Георги Атанасов – председател
            Иван Борисов
            Витан Панталеев 
          Ръководството работи активно. Създава се вокална група, която провежда своите репетиции по домовете на самодейките (най-често у Ценка Георгиева). Театралната трупа също отпочва работа. В нея активно участват  Георги Атанасов, Борис Богданов, Ангел Ив. Цеков, Люба Цветкова, Йордана Ангелова, Веселина Илиева и други. Добре работи и библиотеката.  През 1964 ръководството на читалището намира средства и закупува 6 комплекта носии за певческата група. Тя се ръководи от Илина Михайлова, а акордеонист е Цветко Николов. Профсъюзната организация на ДЗС „Хр. Ботев” Враца провежда ежегодни прегледи на художествената самодейност. В тях редовно участва и вокалната група от Кулата, която от 1960 до 1966 година заема едно от челните места и получава грамоти за добро представяне. Участват и в Окръжния преглед през 1965 в гр. Кнежа. Най-редовни участнички в групата са: Илина Михайлова, Люба Цветкова, Грозда Борисова, Параскева Борисова,  Венета Ангелова, Цвета (Цана) Борисова, Слава Методиева, Лиляна Йорданова, Ветка Ангелова, Йордана Ценова, Иванка Илиева, Милка Петрова, Йордана Панталеева, Тинка Йорданова и Елена Петкова.
            По това време читалищната дейност се организира от:
            Борис Богданов  -председател
            Витан Панталеев – секретар-касиер
            Виолета Тошева – отговорник за вокалната група
            Мария Лазарова – отговорник за театралната самодейност
и членове – Ангел Иванов, Теменужка Ангелова и Илина Михайлова.
През 1965 год. е закупена завеса за салона на ДЗС. Извършва се промяна в ръководството. На мястото на Витан Панталеев е избран Стефан Ив. Стоянов, а Панталеев заедно с Борис Найденов стават членове на Контролния съвет. Отчита се, че читалището работи добре.
            Отчетните събрания на читалището до 1973 година се провеждат редовно на всеки две години. На тях  най-активните се избират за членове на Управителния и  Контролния съвети:
  • 1966 година -Управителен съвет
Борис Богданов – председател
Йордан Цолов – зам. председател
Стефан Иванов –секретар-касиер
и членове – Венета Тошева, Ангел Цеков, Иванка Стоянова и Младенка Георгиева
            Контролен съвет
            Витан Панталеев –председател
и членове: Георги Атанасов и Петър Иванов
  • 1969 година – Управителен съвет
            Борис Богданов – председател
            Ангел Ив. Цеков зам. Председател
            Венета Тошева – секретар-касиер
и членове – Йордан Цолов, Ганка Борисова, Мария Лазарова, Мария Стойчева, Димитър Петров, Петър А. Спиридонов
            Контролен съвет
            Витан Панталеев – председател и членове: Димитър Ангелов и Борис Ангелов
Не дълго след избора, поради промяна на местоживеенето напускат Йордан Цолов и Мария Стойчева и на тяхно място зс избрани Цонка Борисова и Иветка Маринова – учителки в Детската градина. През 1970 и 1971 година, от певческата група са изнасяни програми на тържества по различни поводи. Работи и библиотеката.
  • 1971 – Управителен съвет
            Иветка Маринова – председател
            Димитър Петров – зам. Председател
            Цонка Борисова – секретар
            Мария Лазарова – отговорник за певческия състав
            Петър Ангелов – отговорник за вечеринките
и членове – Седефка Тронкова, Параскева Кацарска, Цветко Ив. Илиев и Ганка Борисова
            Контролен съвет
            Витан Панталеев – председател
и членове: Иван Георгиев и Венета Тошева
          Периодът след 1973 година не е проучен, тъй като не се откриха документи, които да бележат неговата дейност. По спомени на читалищни дейци се счита, че до осемдесетте години, читалището е със затихващи функции, след което е преустановена дейността му.
 
„Народно читалище „Отец Паисий – 2008” –кв. Кулата
 
През 2008 година се закрива началното училище в квартала.  Тогава пълномощникът на Общината Страхил Николов Михайлов, заедно с Любомир Ангелов подемат кампания за възстановяване дейността ва читалището, като се използва свободната сграда. Проучват и подготвят условията това да се случи. На 19 декември 2008 г. организират провеждането на Учредително събрание. На него присъстват 50 души. За председател на събранието е избрана Румяна Иванова и протоколчик Златка Николова. То преминава при следния Дневен ред:
            1. Вземане решение от учредителите за създаване на юридическо лице – Читалище – с нестопанска цел
            2. Определяне  на наименованието му и формулиране на целите му.
            3. Избиране на управителни органи – Читалищно настоятелство и Проверителна комисия
            4. Приемане Устав на читалището
            5. Определяне размера на членския внос
            Страхил Михайлов прочита проекта за Устав и запознава участниците с основните задачи на читалището. В разискванията се правят различни предложения и допълнения.
Събранието Решава:
            1. Да се регистрира Народно читалище в кв. Кулата с името „Отец Паисий – 2008”
            2. Членският внос за 2009 година да бъде 3 лв.
            3. Избира управителни органи:
Читалищно настоятелство: 
Любомир Ангелов – председател
и членове- Румяна Иванова, Ивана Захариева, Павлина Раденкова и Златка Николова
Проверителна комисия:   
Петър Григоров – председател
и членове:
Ивайло Симеонов и Страхил Михайлов
Регистрацията на читалището е направена в Окръжен съд – Враца. Решението влиза в сила от 03.12.2008 година, с мандат от три години. Това означава, че на всеки три години, читалището ще провежда отчетно-изборни събрания, след което отново следва вписване в съда на: адреса, броя на членовете на читалището и управителните органи поименно.
          Още в началото на 2009 година, с решение от 30 април Настоятелството прави предложение до Община Враца за безвъзмездно ползване сградата на училището за нуждите на новоучреденото читалище. Такова съгласие е дадено. Първата стъпка е направена с назначаването на Христина Бенкова за секретар-библиотекар. Не много след това на нейно място е назначена Златка Николова, но поради многообразието на работата, а в същото време заетост на половин ден, тя също напуска. При същите условия, през 2011 год. е назначена Анета Петрова. За кратко време тя успява да приведе помещенията в приветлив вид. Започва събирането на книги за библиотеката, каквито читалището все още не притежава. Намират се само брошури и малко книги от бившето училище. Така е в началото. С активната работа на читалищното ръководство и особено на Любомир Ангелов, Анета Петрова, Румяна Иванова, Йордан Христов, Петър Григоров и съдействието на хората от квартала, читалището започва да развива интересна и съдържателна дейност.
            Особено важно е решението на Общината – по волята на дарителя Славейко Спиридонов  - да предостави безвъзмездно за срок от 15 години част от сградата в центъра на квартала за развиване на читалищната дейност. Адресът на читалището се променя: от ул.”Камарата”1 на ул.”Мир”4. Придобивката е много голяма. Освен подновената и модернизирана материална база,  тя е подходяща и  удобна за жителите на квартала. Преместването на новото място става на 14.10.2016 година.
          Най-важната част от работата на читалището е библиотечната дейност. Анета Петрова с присъщата си устременост работи за увеличаване на книжния фонд. Много са дарителите на книги от квартала, от други читалища, от Регионалната библиотека и читалище „Развитие” – Враца. Най-голям принос за обогатяването на библиотеката има роденият в с. Кулата издател Дамян  Йорданов  Яков. Той е Председател на Сдружение „Българска книга” и е собственик на Издателска къща. В началото дарява книги на стойност 2000 лв., а след това ежегодно прави дарения на читалището. Освен това, той помага с литература и други учебни помагала на учениците от квартала в подготовката им за външното оценяване и матурите.
            С помощта на пълномощника на Общината г-жа Даниела Чобанова, са набавени стелажи за книгите, които се подреждат по съответните изисквания на библиотечното дело. Ето как през годините  се увеличава книжния фонд и колко са читателите на библиотеката:
 
Книжен фонд/бр.кн.                       Новонабавени книги/бр.               Читатели/бр.      
Години  Общ брой                          Общо   Покупка Дарение              Общо  до 14г.
 
2011               3000                           387                 37             350            150                40
2012               3100                           150                 -               150            100                40
2013               3380                             60                  -                60              102                57
2014               3320                           150                 10              14                96                 40
2015               3380                             60                  -                60              102                67
2016               3490                           110                 20              90                 96                 67
2017               3565                             75                  75                -                  87                 37
2018               4198                             75                  75               -                115               32
2019               ---.-----------
2020               4798                           150              150               -                  101               35
2021               4730                           335                 24             331                89                28 
2022               4696                           163                 29             134                82                21
         
Характерна част от дейността на читалището е художествената самодейност. С много желание и усилия на ЧН и най-вече на председателя Ангелов успяват да сформират Фолклорна певческа група. Благодарение на нейните ръководители и участничките, певческата група е гордост за читалището и хората от квартала. В началото, художествен ръководител е Веселин Методиев, а инструменталист Борислав Борисов. Голям е ентусиазмът на Маринела Ангелова, Тодорка Минкова, Елена Лазарова, Тодоринка Тошкова, Златка Николова, Мария Георгиева и Йовка Бакалова. ФПГ се подготвя и участва във всички тържества и събития в квартала. Явяват се  на общинските прегледи във Враца и на различни фестивали в страната.
През 2016 г. към групата се присъединяват: Иванка Рангелова, Захаринка Иванова, Милка Найденова и Боряна Христова. Идва и младата Александра Асенова.  Всички решават ФПГ при читалището да се нарича „Куленски напеви”. Неин ръководител вече е Борислав Борисов, който е музикален педагог и инструменталист. Певиците имат богат репертоар от почти всички фолклорни области и разучават песни на два и три гласа. В многобройните изяви на прегледи и фестивали те получават повече от шестдесет грамоти. Най-запомнящи са изявите на фолклорните фестивали: „Ехо от Северозапада” в с. Сухаче, където Александра Асенова получава призово място, с. Типченица, с. Нефела, гр. Червен бряг, „Северняшка китка” –гр. Павликени, на паметника „Дядо Йоцо с. Очин дол, „Северняшка сватба” Враца (Леденика) и много други.  Индивидуална грамота и златен медал на Международния фестивал „Фолк нюанси”- България, през 2022 г. ”Слънчев бряг – Приморско – Лозенец” получават баща и син Борислав и Огнян Борисови за изпълнение на акордеон. Освен с народни песни ФПГ „Куленски напеви” ежегодно участва със стари градски песни във фестивала „Мара Врачанка”.
Особено успешна за читалището е Лятната работа с децата. За осмисляне свободното време на децата, се дава възможност за индивидуална работа с всяко от тях, което проявява интерес в дадена област. През годините се организират летни читални, конкурси-рецитали, обучение за работа с компютър, рисуване и работа с природни материали, обучение от БЧК по първа долекарска помощ, конкурси ”Млад готвач”, спортуване.
Многообразна е дейността на читалището. Наред с всичко, което изброихме до тук, се организират тържества за почти всички празници – 3 март, 24 май, 2 юни, Деня на Будителите.  Девизът на читалищните деятели е: „Да изучаваме миналото, да участваме в настоящето, да гледаме в бъдещето”.
                                                Председателят на читалището
                                                            Любомир Ангелов е приел каузата 
Снимка                                              още с възстановяване на дейността. Той сподели: „ С много усилия регистрирахме читалището. Подобрихме  донякъде базата в училището. Успяхме да намерим в лицето на Анета Петрова подходящ човек за секретар-библиотекар и заедно с читалищното настоятелство и най вече с участието на много жители от квартала работата потръгна. А благодарение на нашия благодетел Славейко  Спиридонов, от 2016 година имаме нова сграда в центъра, която дава големи възможности за развитие на нашата дейност. Имаме великолепна  певческа група ”Куленски напеви” с ръководител Борислав Борисов, която със своите участия завоюва много награди – грамоти, плакети, купи, медали. Изградихме Интернет връзка и всеки желаещ със своя лаптоп или телефон може да ползва доставката в 50 метров обсег.
От все сърце благодарим на всички наши дарители на книги, на средства, на най-различни предмети - необходими за читалищния живот, прекланяме се пред Славейко Спиридонов”.
Има какво да каже и Анета Петрова: „Започнахме от нулата и благодарение на нашите съкварталци, които помогнаха с дарения и труд, успяхме да създадем нужната обстановка – читалището заработи. Благодарение на г-н Спиридонов и на Община Враца, получихме прекрасна сграда, а нашият съгражданин Дамян Яков основно обогати книжния фонд. Нашата гордост  са  певческата група и изявите на децата. Благодарение на Нина Димитрова съвместната ни работа с пенсионерския клуб е на много добро ниво. В подкрепа на читалището е и пълномощникът на Общината Даниела Чобанова. Тя не само участва във всички събития, но е и наш неуморим помощник и съветник. Много дължим на Читалищното настоятелство и Проверителната комисия.
Читалището не е само духовен, но и съвременен информационен център, където всеки може да получи актуални знания от различно естество.”
 
1. Летописна книга на НЧ „Отец Паисий“ с. Кулата, Врачански окръг /1928-1971/
2. Документи на НЧ „Отец Паисий - 2008“ с .Кулата – Протоколна книга на Общите събрания и заседанията на УС, Касова книга и приходно-разходни документи
3. Бобошевски, Вл., в-к „Читалищно дело“ Враца, бр.9 и 10/10.11.1927
4. В-к „Читалищно дело“ Враца, дописка, 1940, бр.3, с.4
5. Анета Петрова, допълнителна информация за дейността на читалището, снимки
6. Любомир Ангелов, разказ за дейността на читалището, снимки
7. Йорданка Георгиева, снимки

Истории от Враца