...

Враца


Врачанската оперета


Категория : Моята история / нашата история
photo

Врачанската оперета

Със закриването на врачанската опера, врачани са потресени от това решение на Комитета за култура, но не се предават. За да запълни празнината в музикалния живот, за да не разпилее талантите, прославили Враца, ръководството на читалище „Развитие” организира с доста усилия самодеен ансамбъл за песни и танци с хор, оркестър и танцов състав. С ансамбъла продължават да работят Иван Йончев като диригент на хора и Никола Иванов и Петър Ганев – диригенти на оркестъра. С него през 1965 г. свирят цигуларят виртуоз Емил Камиларов и кларнетистът проф. Сава Димитров. През следващите години като гост-солисти в концертите участват цигуларите Дина Шнайдерман, Веселин Парашкевов и Илия Луканов, пианистката Джулия Ганева.
   И така започва ЕРАТА НА ОПЕРЕТАТА, която също прославя Враца. Една след друга се поставят „Българи от старо време” от проф. Асен Карастоянов, играна 33 пъти; „Мамзел Нитуш” от Ерве, „Графиня Марица” от Калман. 
     На 21 май 1967 г завесата на читалищния салон се вдига за премиерата на „Хубавата Елена” от Жак Офенбах. Диригент е Петър Ганев, режисьор Михаил Янков, художник Димитър Шонев, диригент на хора Иван Йончев. Големият успех на тази постановка се дължи на изпълнението на Арон Аронов от Държавния музикален театър „Стефан Македонски” в ролята на Парис и на студентката от консерваторията Цветана Илиева, на „ветераните” самодейци Димитър Шонев, Цветан Манолов - Менелай, Ангел Ангелов, Румяна Самарджиева. Като солисти в нея участват другите две звезди на музикалния театър по това време - Видин Даскалов и Лиляна Кошлукова.   
     Музикалните спектакли на врачанските самодейци продължават с българската оперета „Луд гидия” на Парашкев Хаджиев, поставена от известния режисьор от Софийската народна опера Мишо Хаджимишев в края на 1970 г. Този спектакъл е наблюдаван от главния режисьор на Лондонската национална опера Колин Греъм, гостуващ по това време в България по покана на Комитета за изкуство и култура.    Първата похвала на английския гост в антракта била за художественото оформление, дело на врачанския художник Димитър Шонев. А след вдъхновеното изпълнение на Никола Смочевски в ролята на Осман бей, на чудесния кадия Николай Дюлгеров, на Живко Пранчев /Радан/, на Емилия Кунчева /майката/, спокойният англичанин аплодирал дълго време и няколко пъти извикал: „Вери найс!” След представлението попитал какви са артистите и когато разбрал, че голяма част от тях са самодейци, се учудил. „Те бяха достойни партньори на професионалистите – с много ентусиазъм, с много любов към това, което правят на сцената”.
    В началото на март 1971 г., 15 години по-късно, врачани имат удоволствието да се насладят отново на прекрасната опера на Верди „Риголето”. Гост на този спектакъл е  Стоян Попов /баритон в Софийската народна опера/  с чудесното си изпълнение на италиански език в ролята на Риголето. За тази постановка режисьорът от Софийската народна опера Михаил Хаджимишев споделя: „Ако идвам тук, то е защото вярвам в успеха и добрия прием на оперното дело във Враца... Радвам се на успеха на талантливите ви самодейци, на оркестъра, на хора. Във Враца се роди нещо ново – експеримента с Българската държавна консерватория. Студентите певци нямат своя сцена като ВИТИЗ, където практически да упражняват своето изкуство. Тук, във вашия град те минават през огъня на сценичното кръщение наред с големи оперни певци, сравняват положителното и отрицателното в себе си и извън себе си, получават изводи, които струват много...Правилният път на оперното дело във Враца е избран. Там, където са цъфтели такива музикални традиции, не може да не се продължи, на нов етап, разбира се, развитието на оперното изкуство.”
     В края на 1972 г. колективът на самодейния музикален ансамбъл към читалище „Развитие” подготвя оперната постановка „Бохеми” от Пучини. Премиерата е на 10 февруари 1973 г. Тя е определена като юбилейна, тъй като е 25-та в двайсетте творчески сезона на врачанската опера. Постановчик отново е режисьорът от Софийската опера Мишо Хаджимишев. „С желание дойдох и за третата си постановка в новия период на Врачанската опера. Във Враца намирам хора ентусиазирани, заобичах атмосферата на тоя град, която ме вдъхновява – тук написах либрето за една българска опера. И сега срещнах отново тоя дух на възторжена отзивчивост, срещнах желание нивото да се извисява непрекъснато. Самодейци с истински качества във Враца има и съвместната работа с професионалистите извисява тяхната дейност по пътя на професионализма”, споделя тогава Хаджимишев.
      В премиерното представление на „Бохеми” участва н.а. Юлия Винер-Ченишева в ролята на Мюзета. „Много се зарадвах, когато ми предложиха да подготвя тази партия за врачанската публика. Имате хубав колектив, хубаво се пее, сцената е с чудесна акустика. Пак ще идвам да пея тук с удоволствие”, заявява Юлия Винер. Сред професионалните изпълнители са още Надя Добриянова /Мими/, пожънала вече успех на сцените във Висбаден и Залцбург, Никола Василев /Марсел/ - един от най-добрите български лирични баритони, тенора Петко Маринов /Рудолф/, баса Никола Стоилов /Колин/, баритона Димитър Димитров /Шонар/. В следващите представления дублиращата изпълнителка на Мюзета е Дора Станилова, а на Мими Марияна Бончева - също от Софийската опера. Създателите на постановката са разчитали и на ентусиазма на врачанските певци. Според отзиви в пресата не са сбъркали, защото много пъти изпълнението на самодейците се издига до професионализъм.

Информатори / Автори
Цветана Евгениева / Из „Октет „Враца”-музикалната емблема” /2012 г

Истории от Враца