Враца


Посрещането на Новата година и празничната забава на Васильовден


Категория : Вярвания и традиции / песни
photo

Посрещането на Новата година и празничната забава на Васильовден

След коледните представления, врачани очаквали с нетърпение да дойде реди на Новогодишната благотворителна лотария със забава. Освен различните музикални и комедийни “номера”, и литературни рецитации, гвоздеят на програмата била т.нар. “жива картина” - пресъздаване с живи фигури - актьори на “изпращането на Старата година и посрещането на Новата година”. Така картината веднъж изобразявала старец и дете, друг път - баба и момиче или различни символи и персонажи, с подходящи декори и антураж. Следвана е от атрактивно представление с “магически фенер” - така бил наречен предшественикът на диапроекторите.
В коледната и новогодишна украса на читалището още в първите години след Освобождението не липсвали нито познатите ни елхови клонки, нито картичките с честитки и благопожелания, нито шведската маса - какъвто по същество е т.нар. ”студен бюфет”, който предлагал закуски и бира. Новогодишната лотария се организирала с подарени от членовете или от търговци и организации предмети, а събраните средства се дарявали на нуждаещите се граждани.

Празничната забава на Васильовден
Третата голяма празнична забава на врачани ставала на Васильовден и този път акцентът бил върху танците. В нея намирало място и всяко модно нововъведение. То било жадно очаквано, макар и нееднозначно посрещано от любознателните врачани - с първите внесени грамофони се организират „грамофонни концерти”, с кинематографа започват „васильовските кинобалове”. В празничната програма през годините се появяват и маскените балове, с награди за най-красивата маска; и баловете на танцувалните кръжоци и джазовите оркестри; гирляндите и светлинните украси. Така литературно-музикалните вечеринки стават невероятно съчетание на новости и традиционни народни обичаи, на народните песни и хора с националния, и царски химни, на балните танци с коледарските припеви, на военната музика с джазовите оркестри.
Благотворителните дарения са важна цел на организираните вечеринки, театрални представления и лотарии за читалището и за врачанските дружества. Коледарски хорове от врачанските училища обикаляли града със специално разрешение от Митрополията и Общината, за да събират дарения за бедните деца. Общината също отпускала коледни помощи и организирала ежегодно зимни помощни акции в полза на бедните и нуждаещи се врачани. Специално определени от врачанската община комисии за събиране на дарения обикаляли домовете и търговските дюкяни за да призоват врачани към коледно милосърдие. След създаването на детската трапезария от дружество “Милосърдие”, читалищните членове давали празничен обяд на децата, които пък ги сурвакали с благопожелания за Новата година.
Врачанската колония в София пренася обичая на
Василовските вечеринки и в София. Там преселниците врачани си  организират своето врачанско културно-благотворително дружество “Софроний Врачански” и продължават врачанския обичай, според който устройват традиционна вечеринка за членовете си в големия салон на градското казино в София. Изнасят представления, изпълнени с изненади.

Информатори / Автори
Весела Пелова / В: Празничен народен календар от Врачанския край, 2007

Истории от Враца